Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mimořádné aktuality červenec 2008

23. 7. 2008

Mimořádné aktuality

červenec 2008

     Omlouváme se všem, kteří očekávají naše dojmy a snímky z Berlína a z holandského Leeuwardenu. V poslední době je toho na nás totiž trochu moc :-) V polovině července jsme využili možnosti pobýt chvíli v Londýně a pokusili jsme se navštívit legendární Royal International Air Tattoo ve Fairfordu, a hned následující víkend neméně slavný aerosalon ve Farnborough. Jaké nás ale čekalo překvapení!

     Je to pro nás stále neuvěřitelné, ale letošní ročník Royal International Air Tattoo byl zrušen!!! O osudu věhlasného leteckého svátku rozhodlo mimořádně nepříznivé počasí. Celá oblast, kde se základna Fairford nachází, byla totiž po tři dny před leteckým víkendem sužována velmi vydatnými dešti, až se organizátoři, nepochybně po velmi složitém přemýšlení, v pátek v předvečer celé akce rozhodli o zrušení veškerého sobotního programu. Uznali totiž za nezpůsobilé silně promočené travnaté divácké plochy v areálu letiště, stejně jako okolní travnaté plochy určené pro parkování. Ještě do sobotního odpoledne ale žila teoretická naděje na uskutečnění alespoň nedělního programu, avšak stav postižených ploch zřejmě již nebylo možné zlepšit, a tak ve 4 hodiny odpoledne organizátoři po jistě nelehkém zvažování rozhodli o definitivním ortelu na touto proslulou a věhlasnou mega akcí. Stalo se tak poprvé v 38-leté historii, že RIAT byl zrušen. A přitom v pátek v podvečer všechno na letišti jistě bylo připraveno, perfektně jako vždy, do posledního detailu. Všechna účastnící se letadla a jejich posádky musely být zřejmě na základně! Všechny propagační předměty a suvenýry určitě byly vyrobeny. Všechno muselo být připravenono, jen v soboru ráno otevřít brány návštěvníkům... Prostě neuvěřitelné! Přesto v sobotu ráno proudilo směrem na Fairford stále mnoho leteckých nadšenců a entuziastů, kteří zatím nic buď nevědíc nebo nevěříc, byli poté jen těžko ochotni uvěřit zrušení akce.

     Zrušení RIAT může mrzet o to více, že neuvěřitelně nabitý program sliboval jednu z nejlepších a nejatraktivnějších airshow poslední doby. Například letové ukázky od 9,30 do 18 hodin, 8 akrobatických skupin, snad všechny možné typy „západních“ bojových letounů, a jako absolutní lahůdku první mimoamerické veřejné letové a statické předvedení amerického supermanévrujícího a „neviditelného“ zázraku F-22 Raptor, nástupce F-15, ale i vyřazených F-117. Do Fairfordu se vydaly celkem tři F-22, v jednom z nich předváděcí pilot tohoto typu…

Zkrátka, RIAT 2008 se nekonal, tak snad někdy příště……

     Následující víkendová airshow aerosalonu ve Farnborough však již proběhla v pořádku, sice ze spotterského hlediska s poněkud chudší účastí letadel, přesto nabídla mimořádně přitažlivé a atraktivní momenty. Vrcholným „hajlajtem“ byla letová účast znovuzrozeného exempláře legendárního britského bombardéru Avro Vulcan. Tisícům nadšenců a sponzorů se podařila neuvěřitelná věc, dostat Vulcana po 16 letech opět do vzduchu. A Vulcan, to je prostě no comment! Neuvěřitelná záležitost!

     A abychom tak trochu zahnali žal ze zrušeného Air Tattoo, vydali jsme se spotterovat na londýnské letiště City, ležící v oblasti bývalých doků a mající VPD obehnanou vodou. Také jsme vyrazili na Heathrow, kde jsme sledovali start Airbusu A380 Singapore Airlines a vychutnávali si přistání dalších velkých strojů a lahůdek. A také jsme se tak trochu seznámili s ne tolik známým letištěm Luton na sever od Londýna, jelikož jsme využili služeb společnosti SkyEurope na lince Praha-Luton.

Časem všechno bude, snímky a dojmy z výše zmíněného.