Jdi na obsah Jdi na menu
 


Red Bull Air Race 2007 - Budapešť

20. 8. 2007

Red Bull Air Race 2007

Budapešť

Obrazek

Definitivní rozhodnutí (ale také i samotný nápad), že se pojedeme podívat na sedmý závod světové série Red Bull Air Race do Budapešti padl v pátek pozdě večer. Tedy pouhé tři dny před finálovým odpolednem!

Do Budapešti jsme dorazili v pondělí v dopoledních hodinách. Již při příjezdu do města nás ze vzduchu vítal jeden akrobatický speciál spolu s An-2, která zanedlouho provedla para-výsadek. Témeř ihned se nám podařilo zaparkovat v jedné uličce nedaleko Dunaje a dokonce gratis - neboť bylo pondělí 20. srpna a Maďaři měli státní svátek.

Neprodleně jsme si zbalili do baťohu proviant a už jsme upalovali k řece si vyhlídnout pěkná místečka. Mezitím začaly letové ukázky vrtulníku Mi-2, poté tří ultralightů, tří Zlínů v barvách společnosti Malev, kteří nalétávali na balonónky vypouštěné ze země. Nakonec udělali průlet tři vrtulníky a to byl konec letových ukázek - alespoň těch "méně záživnějších"...

Pomalu se také za pomoci armády začínala stavět trať závodu, ale to už se blížila dvanáctá hodina a třicátá minuta. Teď teprve začínalo to pravý spotterský ořechový. Najednou se nad Dunají objevil vzdušný koráb společnosti Malev aneb Boeing 767-300ER!!! A v milionovém davu návštevníků to jen zašumělo... Pomalu se k nám proti proudu řeky ve výšce 200 metrů při rychlosti 240km/h přibližoval, skoro to až vypadalo, že by si také rád podletěl most :-) Po průletu se dal na okruh, aby ještě udělal dvakrát low-pass při rychlostech 290 a 400km/h. V úkázce dopravního letectva pokračoval přiletivší legendární slunečnicový Lisunov Li-2 registrace HA-LIX.

Poté se už závod rozjel na plné obrátky. Piloti se vrhali pod most, který podlétávali v rychlosti blížící se 400km/h a to jen pár metrů nad vodní hladinou. Dále pokračovali ve zběsilém letu skrz vzdušné brány. V utažených zatáčkách na ně působilo až 9 géček což si mnoho z nás nedovede ani představit co by to s náma udělalo :-) ... Komentátora akce a většinu návštevníků dostalo vždy do varu, když šel na věc domácí matador, jeden ze zakladatelů těchto adrenalinových závodů, Peter Besenyei.

Zkrátka tento druh létání je asi nejbláznivější, nejnebezpečnější, ale zároveň taky divácky nejatraktivnější! Člověk by až řekl, že piloti postrádají pud sebezáchovy avšak určitě tomu tak není - alespoň doufáme.

Mezi eliminací, čtvrtfinálem, semifinálem, malým finálem a velkým finálem vždy byla přestávka. Během přestávek se také představili stroje B-25J Mitchell + Douglas DC-6B na průletech, slétanost Breitling Jet Teamu s pěti L-39 a akrobatické kousky předvedl vrtulník BO-105.

V žilách pilotů koloval adrenalin a v žilách návštěvníků Red Bull.

Všem spotterům a nadšencům do Red Bullu a Red Bull Air Race doporučujeme navštívit tyto závody naživo neboť v TV a v křesle obýváku to zkrátka není ono...

FOTO - Jan Žeravík