Jdi na obsah Jdi na menu
 


Premiéra Airbusu 300 na LKPD

1. 8. 2007

Premiéra Airbusu 300 na LKPD

Obrazek

     Dne 28. července v 19:04 dosedl na VPD pardubického letiště Airbus A300B4-203(F) (reg. TC-ACY)  turecké společnosti ACT Airlines. Bylo to vůbec poprvé kdy toto letadlo a tato letecká společnost navštívila Pardubice.

     Letoun přiletěl z Budapešti aby zde naložil materiál (komponenty do PC) firmy Foxconn a dále pokračoval do Maastrichtu. Cargo zboží společnosti Foxconn v minulosti vozily především letouny An-12 bulharských dopravců Vega Airlines či Heli air. Ale jelikož jsou tyto společnosti na „černé listině“ letecký společností, které nesmí létat do zemí EU, musela se tak pravděpodobně sehnat náhrada. K radosti všech leteckých fajnšmekrů to byly aerolinky ACT se svojí nákladní verzí Abusu 300.

     Letoun přistál s téměř tříhodinovým zpožděním. Po zarolování na západní stojánku začala nakládka letounu. Přestože letiště není zcela vybaveno pro příjímání takovýchto letadel a zaměstnanci nemají zkušenosti s nakládkou a vykládkou tohoto typu, podařilo se nám všechno zboží po cca třech hodinách naložit. Překvapením bylo, že paluba letounu nebyla zcela mechanizovaná a tudíž se musely všechny palety zatlačovat ručně po kolejnicích a válečkách pod vedením profíka – loadmastera, který nám vše vysvětlil, abychom éro nezatížili na ocasní část a tak ho „neposadili na zadek.“

     O půl jedenácté bylo hotovo – Airbus naložen a připraven k odletu. V 22:45 tak odroloval na dráhu 27 a vznesl se směr Maastricht….

    Vyčerpaní a plní nových poznatků, zážitků a zkušeností jsme si oddychly že jsme tento náročný přežili.

 (JŽ)

 

FOTO ZDE